Po tříměsíčním růstu klesla důvěra v českou ekonomiku, zájem o dražby nemovitostí roste

Po tříměsíčním růstu klesla důvěra v českou ekonomiku, zájem o dražby nemovitostí roste

Po tříměsíčním růstu nastal v listopadu pokles důvěry v českou ekonomiku o 0,5 bodu na 99,3 bodu. Podle údajů Českého statistického úřadu se důvěra snížila u spotřebitelů, u podnikatelů naopak zaznamenala nárůst. V meziročním srovnání je důvěra v hospodářství celkově vyšší, u spotřebitelů ale také mírně klesla. Zájem o dražby ale roste.

Od začátku letošního roku důvěra v tuzemskou ekonomiku meziměsíčně střídavě klesala a stoupala. Během srpna, září a října byl zaznamenán nárůst, který byl přerušený až v listopadu.

„Listopadový propad důvěry domácností překvapil, zejména intenzita meziměsíčního propadu, která je nejvyšší za posledních několik let. Na rozdíl od indikátorů u podniků je však indikátor spotřebitelské důvěry založen zejména na očekáváních domácností v horizontu jednoho roku. Indikátor tak více reaguje na nálady domácností, nikoli na současnou situaci,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Na začátku roku 2019 mnoha domácnostem stoupnou ceny elektřiny, tepla a plynu. To se projevuje na jejich očekávání, obzvlášť v kombinaci s dlouhodobým růstem cen bydlení a případného nákupu nemovitosti. Pořídit si vlastní bydlení je pro spotřebitele stále náročnější, hledají proto alternativy, což se projevuje i na růstu poptávky po elektronických aukcích nemovitostí, které organizujeme,“ dodal jednatel společnosti OK dražebník a.s. Petr Sefzig.

Přestože by měl podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče silný růst mezd spolu s celkovou situací na trhu práce působit na důvěru spotřebitelů pozitivně, bude celková důvěra v ekonomiku i v dalších měsících nadále klesat.

Meziměsíční důvěra podnikatelů v listopadu vzrostla o 0,5 bodu na 97,8 bodu. Důvěra se zvýšila ve vybraných službách a stavebnictví, v průmyslu a obchodu naopak klesla.

„Spotřebitelé byli naproti tomu více pesimističtí. V listopadu vzrostly obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, jejichž důvodem může být například sílící nejistota z dalšího možného ekonomického vývoje,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se snížila i v meziročním srovnání. V listopadu loňského roku činila 110,3 bodu. Meziroční srovnání důvěry podnikatelů zaznamenalo nárůst, v loňském roce činila důvěra v tomto období 96,7 bodu.

„Listopadový konjunkturální průzkum zahrnoval i pravidelné šetření o investicích ve zpracovatelském průmyslu. Z něho vyplynulo, že podniky plánují pro rok 2019 meziroční růst investic zhruba o pět procent,“ doplnil Obst.

Indikátory důvěry – bazické indexy (průměr roku 2005 = 100):

Ukazatel listopad 2017 říjen 2018 listopad 2018
Podnikatelé celkem 96,7 97,3 97,8
Průmysl 97,5 95,9 95,2
Stavebnictví 87,4 101,2 103,8
Obchod 101,8 99,3 96,2
Vybrané služby 96,3 97,9 99,8
Spotřebitelé 110,3 112,0 106,9
Souhrnný indikátor 99,0 99,8 99,3

 

Zdroj: ČTK – https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/duvera-v-ceskou-ekonomiku-v-listopadu-klesla-o-0-5-bodu-na-99-3/1691693

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..