Tipy na neobvyklé alternativní investice

Tipy na neobvyklé alternativní investice

Chcete investovat? Možná nevíte, že peníze můžete ukládat i do takových věcí, jako jsou komiksy, whisky nebo dostihoví koně. Ukážeme si příklady neobvyklých předmětů, které mají sloužit jako uchovatel hodnoty nebo prostředek ke zhodnocení.

Klasiky mezi alternativami
Do škatulky alternativních investic řadíme i věci, které ale zároveň mají právo i na nálepku „klasika“. Jedná se například o investiční vína, známky nebo umělecká díla, mezi která už můžeme zařadit i povedené kousky street artu. Nikdy byste se ale do těchto investic neměli pouštět bez znalostí a přehledu v oboru. Pokud nejste ochotni věnovat čas vzdělávání, investujte třeba přes specializované fondy.

Například investiční vína mohou nabídnout většinou hrubé roční zhodnocení i kolem 10 až 15 %. Pokud si nechcete hrát na kaskadéra, držte se raději osvědčené klasiky, kterou jsou například francouzská červená vína z oblasti Bordeaux. Chcete-li se držet finančně více při zemi, tuzemská vína vyjdou výrazně levněji. Vždy se ale držte prověřených vinařství.

Nechcete-li hotový archivní kousek, můžete pořídit ještě nelahvované víno u vinaře („en primeur“), které bude teprve zrát v sudu a po dvou letech se stočí do lahve a půjde na trh, kde se cena poprvé zvýší. Počítejte ale s tím, že vína zrají třeba i 30 let a tím získávají na hodnotě. Z toho vyplývá, že jim musíte zajistit správné uskladnění, abyste je neznehodnotili. Pokud nemáte možnost u sebe, pronajměte si místo ve specializované vinotéce.

Chcete-li jen investovat do vína, ale obor vás nezajímá, můžete využít i fondy, které se na to specializují. Podívejte se například na fond Wine investment partners, který se zaměřuje na investice do francouzských vín.

Komiksová superinvestice
V posledních letech je, obzvlášť v USA, stabilní zájem například o komiksy. V aukčních síních je zvláštní zájem hlavně o vzácné sešity se superhrdinskými příběhy, která se prodávají běžně za tisíce dolarů. „Rekord drží aukce sešitu, ve kterém se poprvé objevil Superman – prodán byl za 3,2 milionu dolarů,“ uvedl pro server Měšec.cz Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Pravěké zkameněliny
Obchodování s pravěkými zkamenělinami se úspěšně rozvíjelo od 90. let po uvedení filmu Jurský park. Například podle společnosti Canada Fossils Ltd. se lebka šavlozubého tygra za dvacet let zhodnotila z dvaceti tisíc dolarů na 485 tisíc dolarů. Jak ale Pech upozornil, internetové aukční servery jsou dnes plné inzerátů na „zaručeně pravé“ zkamenělé pozůstatky dávných živočichů, které jsou ve skutečnosti jen bezcenné tretky, a tak pokud byste chtěli kupovat zkamenělinu, základem by mělo být pečlivé prověření obchodníka a jeho historie.

Bitcoin a další kryptoměny
Další kapitolou jsou kryptoměny, zejména jejich nejznámější zástupce, bitcoin. Z pohledu investora se jedná trochu o adrenalinový zážitek kvůli výraznému kolísání jeho hodnoty. „Začátkem loňského roku byla cena jednoho bitcoinu cca 400 dolarů za kus. Kurz od loňska prudce rostl a letos hodnota bitcoinu atakovala hranici 5000 dolarů. Informace o omezení obchodování s bitcoinem v Číně ale způsobila, že hodnota virtuální měny v minulých dnech propadla dokonce pod hranici 3000 dolarů. Další vývoj je nejistý, nicméně už v předchozích letech kryptoměna předvedla pády a růsty o desítky procent,“ upozornil Pech a dodal, že poměrně spolehlivě platí poučka, že jakmile se začne v masmédiích o některém aktivu mluvit jako o výhodné investici, je načase z rozjetého vlaku vystoupit.

Připomněl také, že v souvislosti s kryptoměnami se v posledních měsících otevřeně píše o bublině, a to se netýká jen bitcoinu, ale i dalších digitálních měn, které se v návaznosti na úspěch známějšího předchůdce začaly na trhu objevovat. V podstatě tím podle něj dochází k ředění jejich všeobecné „kupní síly“. „Oproti standardnějším alternativám (např. zlato a stříbro) je otázkou i všeobecná akceptovatelnost těchto měn. Tedy, pokud držíte zlato, tak si za něj pravděpodobně v průběhu krize jídlo koupíte. Otázkou zůstává, kdo bude akceptovat bitcoin,“ připomíná se Pech.

Voda stále vzácnější
Může vám připadat, že vody je dost. Faktem ale je, že stále roste její spotřeba, znečišťují se vodní zdroje a kvůli necitlivým zásahům v krajině ta ztrácí přirozenou schopnost si ji udržet. Ostatně letos v létě byla otázka míst postižených suchem jedním z hlavních témat v Česku.

Protože vodu potřebujeme my, zvířata i rostliny, nedá se očekávat, že by se poptávka po ní měla snižovat. Naopak budou země postupně nucené investovat do modernějších systémů na zpracování vody a její zásobování, z čehož budou pravděpodobně profitovat společnosti pohybující se v oblasti vodního hospodářství. Pokud vám to dává smysl, můžete v korunách investovat například do fondu Parvest Aqua, který se cílí na společnosti podnikající ve vodárenském a vodohospodářském odvětví.

Starožitné zbraně
Peníze můžete vkládat i do starožitných zbraní, jejichž cena se v čase stále zvyšuje. Platí to speciálně pro kousky, které jsou spojené s nějakým konkrétním příběhem, obdobím nebo ideálně známou historickou osobností. Na speciálních veletrzích najdete kousky, jejichž cena se šplhá i do milionů dolarů.

Hudební nástroje
Podobná logika platí i u hudebních nástrojů. Ceněné jsou kousky vyrobené od známých mistrů nebo ty, na které hrály známé osobnosti. Do smyčcových nástrojů se ostatně investuje už přes 300 let. Klasickým příkladem jsou zde známé housle stradivárky. Ty jsou ale pro většinu lidí daleko za jejich finančními možnostmi, a tak je zájem i o dostupnější alternativy, například housle, violy a violoncella francouzských, anglických a německých smyčcařů.

Dostihoví koně
Chov koňů je náročný časově i finančně, o dostihových kouscích nemluvě. Pokud vás ale tato oblast láká, můžete si koně pronajmout od jeho majitele ve více lidech a pak se stejně dělit i o výnosy z dostihů. Vynáší samozřejmě hlavně zahraniční soutěže. Například ty ve Velké Británii, kde hlavní výhry v podobě prize money dosahují desítek nebo i stovek tisíc liber.

Více na portálu Měšec.cz

Zdroj: Měšec.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..